Oroszország nagy mennyiségben égeti el a nem exportált gázt
A tudósok amiatt aggódnak, hogy az égetéssel a légkörbe jutó nagy mennyiségű szén-dioxid és korom súlyosbíthatja a sarkvidéki jég olvadását.
A tudósok amiatt aggódnak, hogy az égetéssel a légkörbe jutó nagy mennyiségű szén-dioxid és korom súlyosbíthatja a sarkvidéki jég olvadását.
Leállt a földgáz továbbítása Ukrajnába Lengyelországon keresztül az év első napjaiban - jelentette be a lengyel gázvezeték-üzemeltető cég szóvivője.
Egy lépéssel közelebb került a péntek hajnalban aláírt orosz-ukrán gázmegállapodás életbe léptetése azzal, hogy az orosz miniszterelnök aláírta a Kijevnek szánt földgáz exportvámjának csökkentéséről szóló dokumentumot.
Nincs realitása annak, hogy Oroszország leállítsa az Európába irányuló gázszállításokat, mivel a gázforrások leállítása magát a gázforrást is megsemmisítheti - mondta az InfoRádiónak Pletser Tamás, az Erste Bank olajipari szakértője.
Ha valakinek kétségei lennének azzal kapcsolatban, hogy milyen komoly közgazdasági számítások állak az orosz gáz beárazása mögött, hétfőn a téma termett egy újabb gyöngyszemet: Oroszország adna Ukrajnának 10 milliárd köbméter földgázt az őszi-téli időszakra, és adnának rá árengedményt is.
Most akkor gonoszak vagyunk vagy csak racionálisak, amiért nem adunk több gázt az ukránoknak? És az mennyit számít, hogy igazából nincs is gázcsapunk Ukrajnába, csak egy cső köt össze minket, amelyen viszont orosz gáz jön, de csak addig, amíg a Gazprom azt jónak látja? Péntek reggel Orbán Viktor a sorok közt kimondta: a "winter is coming" mindent üt.
Most akkor van elég gáz a tározókban, vagy nincs? És ha később se lesz, akkor a télen megfagyunk? És mi lesz, ha a nagyon dörzsölt oroszok tényleg inkább a kínaiaknak adják el a gázt, és nem Európának? Rendszereztük, mit érdemes gázügyben a fűtési szezon előtt tényleg észben tartani.
Ukrajna megkezdte a gázimport tesztjét Szlovákia felől, hogy ezzel is csökkentse energiafüggőségét Oroszországtól.
Az ukrán-orosz gázhelyzet kontinentális következményét, azt, hogy Európa esetleg ne jusson földgázhoz, csak így kerülhetné el az EU – írja bennfentes forrásokra hivatkozva a Bruxinfo.
Bár volt már olyan, hogy Moszkva tényleg elzárta az ukrán gázcsapokat, ha ez most megismétlődik az ismét izzó feszültség hatására, az ukrán nemfizetésnek egészen más következményei lehetnek, mint korábban. Sorra vettük, ki mit akar, és meddig feszítheti tovább a húrt.
Oroszország a jelenleginél olcsóbban adja a gázt Ukrajnának - erről állapodott meg a két ország vezetője kedden.
Csak félig töltötték fel a honi kereskedelmi gáztárolókat, miközben nem zárható ki egy újabb orosz–ukrán gázválság. A készlet előreláthatólag nem is nő tovább, a stratégiai gáztároló viszont meglepő módon tele van.
Dmitrij Firtas, a RosUkrEnergo társtulajdonosa, aki a tavaly januárban aláírt új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nyomán elveszitette közvetítői szerepét a Gazprom és Ukrajna között, a hatalomváltás után visszatér az ukrán gázüzletbe: a Naftogas két fontos cége, az UkrTransGaz és az UkrGazDobicha élére Firtas eddigi közeli munkatársait nevezték ki hétfőn – írta a Kommerszant című orosz lap kedden.
Ukrajna szeretné lealkudni az orosz gáz árát, vagyis a jelenlegi ezer köbméterenként 305 dollár helyett 168 dollárért kapni – akárcsak Fehéroroszország. Cserébe kész visszatérni ahhoz az elképzeléshez, hogy Oroszország bevonásával konzorciumot hoz létre a vezetékrendszer üzemeltetésére, ellenkező esetben viszont a gázszállítások fizetésének leállításával fenyegetőzik – írták az orosz lapok hétfőn.